Čo to vlastne znamená?

Jasné, že nie sme v škole! Nemusíte nič bifľovať, ale možno sa vám vysvetlenie pár výrazov bude hodiť. Pochopíte, o čo beží, a potom môžete machrovať termíny zo šperkárskeho slovníka :)

Tip ako vyhľadávať: výrazy sú radené abecedne!

Oxidácia
je proces, kedy šperk vplyvom pôsobenia vzduchu, parfumu, vody, potu a pod. čierna. Je to prirodzená vlastnosť striebra, preto je dobré šperky pravidelne čistiť špeciálnymi roztokmi alebo obrúskami. Pre potlačenie oxidácie sa používajú rôzne povrchové úpravy striebra (zlatenie, ródiovanie).

Polodrahokamy
sú minerály, ktoré nespĺňajú podmienku drahokamov (napr. mechanická odolnosť, farebná stálosť, lesk a farba, ...). Medzi polodrahokamy sa radí napr. Tigrie oko, tyrkys, hematit, zirkón, rubín, jaspis, ametyst, ...).

Ródiovanie
je proces, pri ktorom je na šperk nanesená tenká vrstva ródia. Je to veľmi tvrdý a oteruvzdorný kov a zaistí šperku lepšie vlastnosti - je odolnejší proti poškriabaniu, potláča oxidáciu (černanie) a tiež zlepšuje vzhľadové vlastnosti - šperk sa viac leskne.

Šterlingové striebro
je výraz pre zliatinu striebra o rýdzosti 925/1000. Inými slovami obsahuje 92,5% striebra, zvyšok sú ostatné kovy (napr. meď). Ide o najčastejšie používanú zliatinu pre strieborné šperky.

Sulfidácia
je proces principiálne rovnaký ako oxidácia. Vplyvom pôsobenia okolia dochádza k zmene na povrchu šperku, najčastejšie k sčernaniu.